Zelené diamanty

Zelená barva diamantů je v přírodě způsobena působením přírodního radioaktivního ozáření, ke kterému může   dojít například v blízkosti radioaktivních nerostů nebo rud. Odstíny přidružující se jsou hnědá, žlutá a velmi vzácně modrá.
Celozelené diamanty jsou tedy více než vzácné, ale jeden velký zelený diamant skutečně existuje. Jedná se o legendární Dresden Green, veřejně vystavený v Drážďanech v Německu. Tento diamant má hmotnost 40,70ct a byl vybroušen z cca 100ct těžké suroviny do tvaru kapky se zaoblenou špičkou. Jeho barva je obvykle popisována jako jablečně zelená.
Celá historie kamene je považována za velmi nejistou až podezřelou. Dresden Green byl považován nejdříve za diamant indického původu. Ve skutečnosti zřejmě pochází z Brazílie, kde byl nalezen ve státě Minas Gerais v roce 1728. V roce 1741 se datuje prodej uskutečněný holandským obchodníkem Frederikovi Augustovi II. Saxonskému. Od roku 1768 byl diamant vystaven v Zelené komnatě drážďanského zámku a zde vydržel až do roku 1942, kdy byl odvezen a ukryt před hrozbou poškození nebo ztráty ve válce. Po válce byl odvezen Rudou armádou jako válečná kořist, ale už roku 1958 byl do Drážďan vrácen.
Kámen byl podroben poměrně detailnímu gemologickému výzkumu při kterém bylo zjištěno, že jde o diamant typu IIa se zbarvením vzniklým za působení přirozené radioaktivity.

zpět - něco o diamantech     modré diamanty -  Hope